Press Release

Δελτίο τύπου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 3ο Διεθνές Θερινό Σχολείο με θέμα  "Πράσινες Τεχνολογίες και Μέθοδοι Έρευνας", στην Κόνιτσα, 23-26 Αυγούστου 2019  (https://konitsa.ecedu.uoi.gr/). Το Θερινό Σχολείο διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Νέων Τεχνολογιών και Εκπαίδευσης από Απόσταση του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και συμμετείχαν καθηγητές από διάφορα Πανεπιστήμια της χώρας και του Εξωτερικού.

Κατά τη διάρκεια του Θερινού Σχολείου συνεργάστηκαν καθηγητές, επιστήμονες, ερευνητές, φοιτητές και εμπειρογνώμονες από την Ελλάδα και το εξωτερικό σε θέματα σχετικά με τις Πράσινες Τεχνολογίες και τις Μεθόδους Έρευνας και έγιναν παρουσιάσεις, στρογγυλές τράπεζες, εκδρομές και  ανοικτές συζητήσεις. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και να κάνουν κοινές προτάσεις σχετικά με τις σύγχρονες εφαρμογές των Πράσινων Τεχνολογιών και τις διεπιστημονικές εφαρμογές των Ερευνητικών Μεθόδων.

Τιμητική απονομή για την υποστήριξη της βιώσιμης πολιτικής των πράσινων τεχνολογιών, έγινε στην κα Καίτη  Γάκη-Καψή από την Ακαδημαϊκή διευθύντρια του Θερινού Σχολείου  καθηγήτρια κυρία Τζένη Παγγέ και τον Δήμαρχο Κόνιτσας, Στρατηγό κύριο Αντρέα Παπασπύρου σε τελετή που πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Κόνιτσας.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Θερινού Σχολείου, οι συμμετέχοντες  είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τον  Δήμαρχο  Κόνιτσας κ. Αντρέα Παπασπύρου, τον Νεοεκλεγέντα Δήμαρχο κ. Νίκο Εξάρχου, και άλλους εκπροσώπους φορέων του Δήμου Κόνιτσας για θέματα ανάπτυξης της δια-βίου μάθησης στο Δήμο Κόνιτσας.

Η οργανωτική Επιτροπή του Θερινού Σχολείου, αποτελούμενη από τους κκ Τζένη Παγγέ, Πρόεδρο, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Ευγενία Τόκη,  Αντιπρόεδρο, Επίκουρο Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Ευάγγελο Ευαγγέλου Γραμματέα, Αναπληρωτή Καθηγητή Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Κωνσταντίνο Πλαχούρα,  μέλος, Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,

ευχαριστεί θερμά,

- όλους τους συμμετέχοντες, από την Ελλάδα, Αλβανία, Μάλτα, Ρωσία και Αμερική που  είτε με την φυσική τους  παρουσία, είτε δια μέσου τηλεδιάσκεψης,  στήριξαν τις εργασίες του Θερινού Σχολείου, καθώς επίσης και

- τους χορηγούς του Θερινού Σχολείου, το Δήμο Κόνιτσας, την Εταιρεία Φυσικό Μεταλλικό Νερό και Φυσικά Μεταλλικά Αναψυκτικά  ΒΙΚΟΣ, και την εταιρεία Ν ΠΡΟΚΟΣ και ΣΙΑ ΟΕ.

Press Release

The 3rd International Summer School on "Green Technologies and Research Methods" was successfully completed in Konitsa, 23-26 August 2019 (https://konitsa.ecedu.uoi.gr/). The Laboratory of New Technologies and Distance Learning of the Department of Early Childhood Education of the University of Ioannina organized this Summer School and many professors from local and foreign Universities attended it.

During the Summer School, teachers, scientists, researchers, students and experts from Greece and abroad collaborated on Green Technology and Research Methods during presentations, round tables, excursions and open discussions. Participants had the opportunity to exchange views and make mutual suggestions on current applications of Green Technologies and interdisciplinary applications of Research Methods.

An Honorable Award for her sustainable green technology policy support was given to Mrs Kathy Gaki-Kapsi by the Academic Director of Summer School, Professor Jenny Pange and the Mayor of Konitsa, General Andrea Papaspyrou.

During the Summer School events, participants had the opportunity to discuss with the Mayor of Konitsa General Andrea Papaspyrou, and the newly elected Mayor Mr Nikos Exarchou, and other representatives of Konitsa Municipality's Bureau of Municipal Development.

The Organizing Committee of the Summer School, consisting of Jenny Pange, President, Professor of University of Ioannina, Eugenia Toki, Vice-President, Assistant Professor of University of Ioannina, Evangelos Evangelou, Secretary, Associative Professor of University of Ioannina and Mr Konstantinos Plachouras, member, University of Ioannina

wish to thank so much,

- all participants, from Greece, Albania, Malta, Russia and the United States, who, either by their physical presence or through video conferencing, supported the Summer School's work, as well as

- the sponsors of the Summer School:- the Municipality of Konitsa, the Company of Natural Mineral Water and Natural Minerals VIKOS, and the company N PROKOS and SIA OE.